banner753

ŞEVKİ ÖZER AK PARTİYE  HAKARETTEN CEZA ALDI

Kahramanmaraş’ın  Ekinözü İlçesinde  asılsız iddialarla kamu görevlileri ve belediye başkanlarını zan altında bıraktığı ileri sürülen Şevki Özer, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hakaret davasında suçlu bulundu.

- Bu haber 1208 kez okundu.

ŞEVKİ ÖZER AK PARTİYE  HAKARETTEN CEZA ALDI
ŞEVKİ ÖZER AK PARTİYE  HAKARETTEN CEZA ALDI
Kahramanmaraş’ın  Ekinözü İlçesinde  asılsız iddialarla kamu görevlileri ve belediye başkanlarını zan altında bıraktığı ileri sürülen Şevki Özer, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hakaret davasında suçlu bulundu.
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hakaret suçundan aleyhinde dava açılan sanık Şevki Özer’in, 18.01.2018 tarihli duruşmada ‘Kamu Görevlisine Görevinden Dolayı Hakaret’ suçunu işlediğine karar verildi.
Mahkeme tarafından açıklanan kararda; “Sanık Şevki Özer’in suç tarihi itibariyle Başbakan olarak görev yapan Ahmet Davutoğlu’na yönelik üzerine atılı ‘Kamu Görevlisine Karşı  Görevinden Dolayı Hakaret’ suçunu işlediği sabit olduğundan, 5237 sayılı TCK’nın 61. Maddesi uyarınca, suçun işleniş biçimi, failin güttüğü amaç ve saiki, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı ile sanığın kasda dayalı kusurunun ağırlığı göz önüne alınarak alt sınırdan uzaklaştırılmasını gerektirir bir neden tespit edilmediğinden, sanığın eylemine uyan TCK’nın 125/3. a maddesi uyarınca takdiren veya tercihen 365 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına.” denilerek zanlının suçlu bulunup cezalandırıldığı belirtildi.
Sanık Şevki Özer, suçu aleni işlediği için mahkeme tarafından 1/6 oranında artırım yapılarak idari para cezası 425 güne çıkarıldı.
Ardından sanık Özer’in, yargılama sürecinde davranışları nedeniyle 1/6 oranında indirim yapılarak idari para cezası 354 güne düşürüldü.
Sanık Şevki Özer’e verilen 354 gün adli para cezasının, TCK’nın 52/2 maddesi gereğince, sosyal ve ekonomik durumu dikkate alınarak, günlüğü takdiren 20 TL hesabıyla paraya dönüştürülerek sanığın 7080 (7 bin 80) TL adli para cezası ile cezalandırılmasına hükmedildi.
Sanık Özer’in daha önce kasıtlı bir suçu bulunmaması ve mahkemedeki davranışları nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Ancak, 5560 S.K. ile değişik 5271 sayılı CMK’nun 231/8. maddesi gereğince sanık Özer, 5 yıl denetim süresine tabi tutuldu.
2 bin 180 TL yargılama gideri ve 88 TL davetiye giderinin ise sanık Şevki Özer’den tahsiline karar verildi. 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin eski Başbakanlarından Ahmet Davutoğlu’na, hakaret suçundan Şevki Özer’in suçlu bulunmasına vurgu yapan Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, şahsın ilçede de aynı suçları defalarca işlediğini savundu. Ekinözü Belediye Başkanı Çeleğen, hakaretlerle beraber şahsına yönelik iftiraları nedeniyle hem kendisinin hem de Belediyenin zan altında kaldığını açıkladı. Adalet Bakanlığında ve Elbistan Adliyesi’nde çalışan iki oğlu resmi evrakları babalarına sızdırıyor ve babaları da para karşılığında gazetecilere veriyor.
 Ortaya atılan iftiralar ve asılsız iddialarla kendisi, belediye ve Ekinözü halkının yıprandığına dikkat çeken Çeleğen, Özer’in yalan, iftira ve karalama dedikodularıyla topluma sürekli zarar verdiğini kaydetti.
Asılsız iddiaların, gazetecilik kriterlerinden ve etik kurallardan habersiz bazı basın yayın kuruluşları tarafından haberleştirilmesi nedeniyle, ağır baskı altında kaldıklarının altını çizen Çeleğen, bu iftiraların kamuoyunda şüphe oluşturması nedeniyle kendisinin ve çalışma arkadaşlarının zor durumda kaldığını aktardı.
Ekinözü Belediye Başkanlığı süresince 1 kuruş dahi kamu parasına el sürmediğine dikkat çeken Belediye Başkanı Çeleğen, Şevki Özer ve destekçilerinin iftiralarla AK Parti hizmetlerini ve devam eden projeleri karalamaya ve durdurmaya çalıştıklarını ileri sürdü. Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarının, İslam dininin emirlerinin, AK Parti kurallarının, toplumsal değerlerin ve insanlık kriterlerinin, bilerek ve kasıtlı olarak asla dışına çıkmadığını ifade eden Çeleğen, bu kişilerin asıl amacının kendi çıkarları için masum insanlara zarar vermek olduğunu söyledi. İstedikleri yerine getirilmediğinde karalama kampanyasına ve iftira atmaya başladıklarını belirten Çeleğen, alınlarının ak, vicdanlarının rahat olduğunu dile getirdi.
Şevki Özer’in mahkeme tarafından hakaretten suçlu bulunmasının her şeyi gözler önüne serdiğine vurgu yapan Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, hiç kimsenin Türkiye’nin güçlenmesine, Kahramanmaraş’ın, Ekinözü’nün kalkınmasına ve gelişmesine engel olamayacağını kaydetti. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da hainlerle, yalancılarla mücadele etmeyi sürdüreceklerini belirten Çeleğen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emir ve talimatlarının dışına çıkmadan hizmetlerine aksatmadan devam edeceklerini açıkladı.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner758