KUYUMCU ESNAFI ÇIRAK BULAMIYOR !

ABD’nin dolar manipülasyonuna yabancı ülkelerde yaşayan Türkler dur dedi. Türkiye’de altın işlemeciliği bakımında ikinci şehir olan Kahramanmaraş’ta, yabancı turistlerin altın alım satımı piyasayı hareketlendirdi.

- Bu haber 1239 kez okundu.

KUYUMCU ESNAFI ÇIRAK BULAMIYOR !

KUYUMCU ESNAFI ÇIRAK BULAMIYOR !
ABD’nin dolar manipülasyonuna yabancı ülkelerde yaşayan Türkler dur dedi. Türkiye’de altın işlemeciliği bakımında ikinci şehir olan Kahramanmaraş’ta, yabancı turistlerin altın alım satımı piyasayı hareketlendirdi. Öte yandan sanayi esnafının işleri ise iyiye giderken esnaf, çırak bulamamaktan muzdarip olduğunu belirtti. GÜNCEL 21 Eylül 2018 Cuma 10:11 Kahramanmaraş’ta kuyumcu esnafları, geri bıraktığımız yaz sezonunda oldukça hareketli günler yaşadıklarını ve geçen yıla oranla bu yıl bekledikleri gibi bir kazanç sağladıklarını ifade ederek, özellikle de gurbetçilerin piyasaya olumlu etkiler bıraktığına dikkat çekti. Kahramanmaraş’ın Tarihi Kapalı Çarşısı’ndaki kuyumcu esnaflarının şu sıralar yüzleri gülüyor.
ESNAF ÇIRAK BULAMIYOR
 ABD Başkanı Trump’un Türkiye dahil 36 ülkeye açtığı ekonomik savaş, dünyayı birbirine kenetledi. Rusya, Çin, Almanya Türkiye’den yana olurken Katar 15 Milyar Dolarlık yatırım kararı aldı. Başkan Erdoğan, ekonomik savaşın seyrini konuşmaları ile düşüşe geçirdi. Doların yükselmesi, ekonomik tellalların ortaya çıkıp kriz çığırtkanlığı yapması, gerçek gündemin sahipleri tarafından karşılık bulmazken, Manşet Gazetesi, oto sanayi sitesinin nabzını tuttu Gazetemize konuşan oto kaporta ustası Hüseyin Mutlugün, dolar bazlı bazı ürünlere zam geldiğini bunun ise bir anlam ifade etmediğini Türk malı ürünleri tercih ettiklerini, gelen müşterilerin de Türk malı ürünler istediğini belirtti. ÇIRAK BULAMIYORUZ İşlerin dönem dönem durduğunu dönem dönem açıldığını bunun normal olduğunu belirten Mutlugün, tek sıkıntılarının çırak olduğunu belirtti. Çırakların ve kalfaların bir kısmının yerine Suriyeli çalıştırdıklarını belirten Mutluğün: “Aileler, eski zamanlarda olduğu gibi çocuklarını sanayiye gelmeye teşvik etmek istemiyor, çırağımız yok. Belli bir yaşa gelmeden yeni kanunda da çırak olarak çalıştıramıyoruz. Belli bir yaşa geldikten sonra sigorta yaparak çalıştırıyoruz, ya da Çıraklık Eğitim Okulları'na gönderebilmek için belli aşamalardan geçmeleri gerekiyor. En azından 4+4 sekizi tamamlaması gerekiyor. Daha sonraki zamanda herkes, her aile kendi çocuğu avukat, doktor, öğretmen, bankacı gibi meslek sahipleri olsunlar diye düşünüyor. Çocuklarını 'bunu becerebilir mi?' diye düşünmeden okullara yöneltiyorlar" dedi.
KENDİ AİLE FERTLERİ YETİŞTİRİMELİ Z
Saanat işlerinde kendi aile bireylerinin yetiştirilmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Mutlugün, kendi kardeşlerinin ve babasının bu işe aldığın ve yetiştirdiğini belirterek: “ Ustalarımızın da kendi erkek çocukları olduğu halde onları bu meslekte yetiştirmediler. Neden yetiştirmediler? Onlar da aynı düşünce tarzına, aynı hevese kapıldılar. Çocuğuna yedi sene, dört sene, beş sene, iki sene üniversite okutanlar var. İlkokulu, ortaokulu, liseyi ve üniversiteyi okuttuğu dükkanından, aynı dükkandan evini almış, aynı dükkandan arabasını almış, yıllarca gezmiş, gezinmiş, düğününü yapmış insanlar bu dükkandan ne kazandığının farkında değiller herhalde ki, çocuklarını bu mesleklere yöneltmiyorlar" diye konuştu.
 İŞİNİ DÜZGÜN YAPAN USTALAR BU İŞTEN EKMEK YİYOR
Bugün benim erkek çocuğum olsaydı, ben onu bu meslekte yetiştirmek ister, benim arkamdan bu meslekten para kazanmasını isterdim. Çünkü ben inanıyorum, tüm kaportacılar işini düzgün yapan, aracını zamanında veren, müşterinin arabasıyla gezmeyen, müşterinin parasını çarçur etmeyen, müşterinin aldığı parçayı kenara koyayım da, bunu başka arabaya takıp satarım düşüncesi olmayan ustalar bu işten mutlaka ekmek yiyorlardır 2016-2017-2018 DÖNEMİ Özellikle 2016’da hem yaz hem de kış sezonundan umduğunu bulamayan ve uzun bir süredir iş yapamayan kuyumcu esnafının imdadına yaz sezonu ile birlikte gurbetçi vatandaşlarımız yetişti. Yaz sezonunun gelmesi ve bu kapsamda hem düğün, nişan, söz veya asker kınalarının çoğalması hem de Almanya’da, İtalya’da, Fransa’da ve Avrupa’nın birçok yerinde yaşayan gurbetçilerin tatil için ülkelerini yani Türkiye’yi tercih etmesi kuyumcu esnaflarının işine yaradı. 3 aylık yaz dönemi boyunca kuyumcu esnaflarıyla sürekli iletişim halinde olan ve durgun piyasayı canlandıran gurbetçiler, kuyumcular için adeta umut ışığı oldu. Birçok kuyumcu esnafı, akşam iş yerini güler yüzle kapatırken birçok esnafta fazla satış yapmanın verdiği mutlulukla evlerine gitti.
PİYASA DAHA CANLI VE HAREKETLİYDİ
Kuyumcu esnaflarından Yunus Palabıçak, yaz sezonunun geçen yıla oranla hareketli geçtiğini belirterek, piyasaların canlandığını söyledi. Palabıçak, “Bu yıl yaz sezonu açıkçası çokta beklediğimiz gibi olmadı. Ama tabii doğrusunu söylemek gerekirse çok kötü de geçmedi. Kuyumcu esnafları olarak yaz sezonunu ne durgun ne de hareketli geçirdik. Sadece gurbetçi vatandaşlarımızın gelmesiyle birlikte piyasalarımız biraz hareketlendi. Ancak gurbetçiler alım-satım işinden daha çok kırılan veya onarılması gereken altınlarını tamir etmeye getirdi. Bunun yanında geçen yıla bakacak olursak bu yıl piyasa daha canlı ve hareketliydi. Çok şükür bizde kuyumcu esnafları olarak bu canlılıktan bir nebze de olsa payımızı alabildik. Şu anda altın fiyatları oldukça pahalı bir durumda. Bir çeyrek altınının fiyatı şu an 243 TL” ifadelerini kullandı.
ESNAFIMIZIN YÜZÜ GÜLDÜ
Bir başka kuyumcu esnafı Ali Uyan, genel olarak yaz sezonundan oldukça memnun olduklarını ifade etti. Uyan, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Yaz sezonu genel olarak iyi geçti. Özellikle geçen yıla oranla daha hareketli bir yıl geçirdik. Çünkü geçen yıl çok düşüktü. Gurbetçilerimizin de geçen yıl kendi aralarında yapmış oldukları protestodan dolayı ülkemize gelmemeleri bizi oldukça zora sokmuştu. Ama bu yıl öyle olmadı. Gurbetçilerimiz geldi ve alışverişlerini yaptılar. İnşallah önümüzdeki yıl daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu yıl gerçekten esnafımızın yüzü güldü. Bu konuda umarım devletimizde bize katkıda bulunursa bizlere yardımcı olursa, bizlerde elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Beklediğimiz gibi bir yaz sezonu hemen hemen oldu. Tabii çok üst düzeyde olmadı ama geçen yıla göre çok iyi. Altın şu anda çok pahalı. Altını Kuzey Irak’taki referandumda çok etkiledi. Bir de Dünya Merkez Bankası Başkanının bugünlerde açıklayacağı bazı veriler de fiyatları etkileyeceğini düşünüyorum.”
 GURBEÇİLERİN PİYASAYA YÜZDE 25’LİK BİR KATKISI OLDU
Diğer bir kuyumcu esnafı Şemsettin Namlı ise gurbetçilerin piyasayı canlandırmada yüzde 25’lik bir katkı payının olduğunu belirtirken, kış sezonu içinde hazırlık yapmaya başladıklarını sözlerine ekledi. Namlı, “Yaz sezonunda gurbetçi vatandaşlarımız geldi ve piyasa anlamında çok güzel bir sezon geçirdik. Hem yerli turistlerimiz hem de yabancı turistlerimizin yaptığı alışverişler piyasayı biraz da olsa rahatlattı. Bizde esnaflar olarak rahat bir nefes aldık ve bir nebzede olsa yüzümüz güldü. Yine gurbetçilerimizin yanı sıra bizim kendi düğünlerimiz, nişanlarımız asker kınalarımız ve sözlerimiz oldu. Bu da bizi oldukça olumlu etkiledi. Şu anda kış sezonuna doğru gidiyoruz. Kış sezonunda ister istemez bir rızık darlığı olacak ama inşallah Allah bizim rızkımızı kesmesin. Gurbetçiler piyasaya yaklaşık yüzde 25’lik bir katkısı oldu. Beklediğimiz gibi bir yaz sezonu geçirdik mi diye sorarsanız açıkçası istediğimiz gibi oldu diyebiliriz” şeklinde konuştu.
DİZİLİR ARTTIRDI AMA SATIŞLAR DÜŞÜK
Kahramanmaraşlı gümüşçüler satışların düşük olduğu dizi sektöründe kullanılan yüzüklerin bir nebze satışları arttırdığını söyledi. Türkiye’de kuyumculuk sektöründe ikinci sırada olan Kahramanmaraş gümüşte istediğini yakalayamadı. Kahramanmaraşlı gümüşçü Fatih Çardaklı: “Gümüşçülük mesleği babadan kalma bir mirastır bu. Babamızın mesleğini devam ettiriyoruz. 22 senedir ise bu mesleğin içerindeyim. Gümüş bir kültürdür. Gümüş kültürü bizim şehrimizde çok yoktur. Burası imalatçı bir şehirdir. Satışlar bu aralar çok düşük” dedi “Fiyatların, dövizlerin artışından dolayı tabiki esnafta ciddi sıkıntılar var” diyen Çardaklı: “ Bu yüzden çok sıkıntılar yaşıyoruz. Bizlerde piyasanın düzelmesini bekliyoruz. Gümüş ilerisi olan bir sektördür. Zaten kuyumculuk adı altındadır. Bizlerde bu sektörün daha iyi olması için elimizden geldiğince bütün gayretle çalışmaktayız. Son 3-4 ay içerinde fiyatlarda nerdeyse 2 kat artış oldu. Bu artışlar müşteriye yansıtıldığı zaman müşteriyle aramızda bir güven sorunu yaşanıyor. Bu fiyatların artış sorunuyla insanlar artık birbirine inanmıyor ve güvenmiyor. Kahramanmaraş’ta üretilen altın ve gümüşün haddi hesabı yok. Çok fazla üretim yeri var. Sadece buranın reklamı eksik. Bundan dolayı da sıkıntılar yaşıyoruz” dedi
Derleyen: Mustafa BilgiçKahramanmaraş Manşet Gazetesi
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner748