“KADINLARIMIZ ARTIK ÖNEMLİ MAKAMLARDA ”

 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinesinde, ‘Finansal Okuryazarlık Kadının Ekonomik Güçlendirilmesi’ konulu seminer Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

- Bu haber 1151 kez okundu.

“KADINLARIMIZ ARTIK ÖNEMLİ MAKAMLARDA ”

“KADINLARIMIZ ARTIK ÖNEMLİ MAKAMLARDA ”
 
 
 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinesinde, ‘Finansal Okuryazarlık Kadının Ekonomik Güçlendirilmesi’ konulu seminer Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Kadınların ekonomik güçlenmesinde, gelir, harcama, birikim, borç, tasarruf, yatırım araçları, bireysel emeklilik sistemi ve yerli malı kullanımı gibi konularda farkındalıkların artırılmasına yönelik bilgi verilmesi amacıyla, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün koordinasyonunda SGK, İŞKUR KOSGEB, TOBB ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın katılımıyla Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde ‘Kadınlara Finansal Okuryazarlık Kadının Ekonomik Güçlendirilmesi’ konulu seminer düzenlendi. Seminerde konuşan Milletvekili Habibe Öçal, dünyada stratejik ve ekonomik anlamda kadınların önemli rol oynadığını belirterek, “Geleneksel aile yapısına bakıldığında ya da toplumumuzun yapısına baktığımızda erkek kazanır getirir ama onun piyasaya tutulmasında, harcamasında, idare edilmesin de yönetilmesinde kadınlar 1. derece rol almıştır” dedi.
 “KAHRAMANMARAŞI MAMUR BİR KENT OLMASINDA ÇOK DEĞERLİ KATKILAR SUNUYORSUNUZ”
 Seminerin açılış ve selamlama konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Kaya, şu ifadelere yer verdi: “Ekonomik ve sosyal hayatımızın lokomotif gücü olarak gördüğümüz kadınlarımızın emeğini bir teşebbüs birikimini geliştirmemiz amacıyla gerçekleştirdiğimiz programa katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş ilimizin dününde ve bugünün de olduğu gibi güçlü geleceğinde de kadınımızın lokomotif gücü belirleyici konumda olmuştur. Olmasını da temenni ediyoruz. Anadolu'nun Kültür ve medeniyet havzası içinde tarihsel birikimi ve doğal potansiyeli itibariyle çok zengin bir şekilde yaşıyoruz ancak bu potansiyelimize rağmen ilimizi hak etmişlik kalkınmışlık düzeyine kovuşturmak konusundaki daha yoğun çabaya da çalışmamıza da ihtiyacımız olduğunu belirtmek isterim. Elbette ki Kahramanmaraş'ımızın doğal, kültürel ve ekonomik potansiyeli ile Türkiye’nin kalkınmış illeri arasında hak ettiği konuma erişebilmesi için en büyük gayret gösteren yine siz değerli kadınlarımızsınız. Ailenin ve sosyal hayatın mimarı çekip çevireni olarak maharetli ellerinizle Kahramanmaraş'ı mamur bir kent olmasına çok değerli katkılar sunuyorsunuz. Kadın emeğini ve kadın güçlendirilmiş rolünü Kahramanmaraş’ın sosyal, kültürel gelişiminin, sağlam aile yapımızın, erdemli sosyal hayat dizaynımızın ve güçlü ekonomik hayatın teminatı olarak görüyoruz. Bu yüzden dün olduğu gibi gelecekte de Bakanlığımızın politik vizyonu çerçevesinde kadın çalışanlarımızı kadın teşebbüslerimizi faaliyet ve sorumluluk alanlarında güçlendirerek her türlü bilimse ve sosyal aktivitelerle istikrarla sürdürmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda bugün burada düzenlemiş olduğumuz finansal okuryazarlık kadının ekonomik güçlendirilmesini seminerine katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum ve hepimize saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
“İSTİHDAMDA KADINLARI YÜZDE 17’DEN YÜZDE 43’LERE GETİRDİK”
Ardından kürsüye gelen Kahramanmaraş AK Parti Milletvekili Habibe Öçal ise kadınlara, ‘paranın asıl sahipleri’ diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “ Paranın asıl sahipleri dediğimde anlamışsınızdır bizde Ekonomik bir tabir vardır yastık altı. Yastık altı yatırımının ilk sahibi kadınlardır. Ben birçok alanda yaptığım konuşmalarda dünyaya şekil veren kadınlardır, Dünya stratejisini, politikalarını belirliyor, hatta kadın parayı da yöneten önemli unsur olduğunu belirtirim. Bugün tüketimden tutun da sektör belirlemede en önemli faktördür. Gerek temel ihtiyaçlarımız, gerek lüks ihtiyaçlarımızı sınıflandırdığımızda bunların oluşmasının temelinde kadınlar vardır.
“KADINLAR EKONOMİDE BİRİNCİ DERECEDE ROL ALMIŞTIR”
Geleneksel aile yapımıza baktığımızda ya da toplumumuzun yapısına baktığımızda erkek kazanır getirir ama onun piyasaya tutulmasında, harcamasında, idare edilmesin de yönetilmesinde kadınlar 1. derece rol almıştır. Tüm dünya da küresel bazda baktığımızda dünya ekonomisindeki finansmanı da erkekler yönetiliyor gibi görünse de dağıtımı da kadınlar aracılığıyla yapılıyor. Ekonomik anlamda kadınların güçlenmesi özellikle süründürülebilir ekonomide kadının gücünün artırılması, kadınların güçlenmesi noktasında bizler Ak Parti Hükümeti olarak bir takım tedbirler aldı. İstihdamda kadınları yüzde 17’den yüzde 43’lere getirdik” ifadelerini kullandı.
“KADINLARIMIZ ARTIK ÖNEMLİ MAKAMLARDA ”
Öçal konuşmasının devamında, “Şunu da ifade etmemiz gerekiyor günümüz dünyasında kadınlarımız önemli yönetimlerde makamlarda artık. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan, bir kadın ve ekonomiyi ticareti gerçekten çok iyi yönetiyor. İşin o kadar ehli bir Bakanımız var ki ben bazen çok şaşırıyorum. Diyorum ki emaneti ehline vermişiz. Bu konuda dediğim gibi para stratejidir, değerdir stratejik değeri yönetme kabiliyeti yönetmek oldukça yüksek. Bu noktada gerek kurumlarımız, kuruluşlarımız kadınlarımızın ekonomik anlamda güçlenmesi konusunda neler olduğu hangi projeler hangi stratejiler ki KOSGEP başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Özellikle kadın girişimcilik konusunda kadınların teşvik noktasında çok önemli çalışmalar yapıyorlar. Belediyemizde Ayşe Hanım projeler konusunda güzel çalışmalar yapıyorlar. Birçok arkadaşımız kadınların daha fazla kendi şehrimizde yer alabilmesi kadın girişimcilerin artırılması. Kibar Hanım yine bizim için önemli bir mihenk taşımız bu da kendisini oldukça hem kıooperafçılık noktasında hem mikro kredi noktasında mikro kredi kullanımı noktasında çok etkili bir insan. Kahramanmaraş en fazla proje üreten illerden bir tanesi. Bu bizim ne kadar girişimci olduğumuzu, ekonomiye katkı noktasında ne kadar istekli olduğumuzu göstermekteyiz” dedi.
 “HİÇBİR KÜLTÜRDE KOLONYAYLA MİSAFİR KARŞILAMAK YOK”
Koronavirüsü ile ilgili konuşan Habibe Öçal, “Bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızla biz bu krizi çok iyi yönettik. Asla paniğe girmemize gerek yok. Şu anda dünyada krizi en iyi yöneten bir ülkeyiz. Nasıl bu virüsten kurtulacağız ona dikkat edeceğiz. Kendimizi ve çevremizdeki insanları bizim zaten kendi medeniyet kültürümüzden kaynaklanan bir temizlik anlayışı var. Hiçbir ülkenin kullanmadığı bir dezenfekte hiçbir kültürde kolonyayla misafir karşılamak yok. Bilmeden insanları dezenfekte ettikten sonra eve alıyormuşuz. Güzel bir uygulamaymış. Klasik yöntemlerimize, alışanlıklarımızla biz tedbirlerimizi alalım. Hepinizi Allah emanet ediyorum. Bol kazançlı, paralı günler diliyorum” şeklinde konuştu. Program sonunda katılım sağlayan kadınlara sertifika dağıtımı gerçekleşti. (Haber: Abdulsamet İspir)Kahramanmaraş Manşet Gazetesi
marasmedyamerkezi.com  
kahramanmarasspor.com
maraşhaberler.com
özürdilerim.com
sütçüimam.com
dulkadiroğlu.com
fatiherkoç.com
onikişubat.com
46haber.com
 
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner564

banner565

banner566

banner476

banner567

banner560

banner562

banner568

banner569