banner753

EMZİRME HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI!

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Sağlık Müdürlüğü 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında Özel bir hastanenin Doğum Servisinde anneler ile bir araya gelerek Anne sütünün öneminden bahsetti.

- Bu haber 1336 kez okundu.

EMZİRME HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI!
EMZİRME HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI!
 

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçe Sağlık Müdürlüğü 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında Özel bir hastanenin Doğum Servisinde anneler ile bir araya gelerek Anne sütünün öneminden bahsetti.

Emzirme Haftası olarak bilinen ve etkinlikler ile bilgilendirme çalışmalarının yapıldığı 1-7 Ekim Emzirme Haftasında Kahramanmaraş'ta Etkinlikler başladı. Bütün bebekler ve çocuklar sağlıklı olmak, sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise; bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Sağlıklı bir büyümeye giden yolda atılması gereken ilk adım anne sütü ile emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygılaştırılmasıdır.
Anneleri bilgilendirmek isteyen ve anne sütünün bir damlasının dahi önemine dikkat çeken Dulkadiroğlu İlçe Sağlık Müdürlüğü Doğum servisinde anneler ile bir araya gelerek durumu açıkladı ve annelere çeşitli hediyeler verdi.
 
Dulkadiroğlu İlçe Sağlık Müdürü Doktor Ömer Cırık  etkinlik ile ilgili şöyle konuştu;
 
''Emzirme konusu toplum sağlığımız acısından ciddiye alınması gereken bir konu , bakanlığımız da bu konuyu sürekli gündemde tutmaya çalışıyor. Müdürlüklerimizce yapılan bu tarz programlarla ve aile hekimliklerimizde verilen rehberlik çalışmalarıyla halkımızın bilinçlenmesi amaçlanmakta. Yeterli ve sağlıklı bir emzirme sağlanırsa toplumuzda sıkça karsılaştığımız bebek ölümleri , obezite , astım ve alerjik hastalıklar gibi sorunlar büyük ölçüde azaltılabilir.  Annelerimiz doğumdan hemen sonra başlayarak ilk 6 ay mutlaka emzirmeli ve 6 aydan sonra ek gıdalarla birlikte 2 yasına kadar bebeklerimizi anne sütünden mahrum bırakmamalıdır. İnşallah bu eğitimler ve programlar sayesinde halkımız emzirmenin önemi hakkında gerekli bilince ulaşır.''
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu olan kısa adı UNICEF'in internet sitesinde ise anne sütü ile ilgili bilgiler şu şekilde yer alıyor;
 
Her bebek için en iyi, en doğal ve en taze besin. Her zaman, temiz ve mikropsuz. Daima hazır ve bedava. Özel harcama gerektirmez. Tamamıyla ve kolaylıkla sindirilir. İshal, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlardan korur. Bebeklerin daha zeki olmasını sağlar. Bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar, ayrıca su verilmesine gerek yoktur.
Doğumdan sonra gelen ağız sütü, bebeği hastalıklardan korur. Bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Emzirme, annenin sağlığını korur, meme ve rahim kanseri olma riskini azaltır.
 
SORULARLA ANNE SÜTÜ
 
Anne sütünün bebekler için önemi nedir?
Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip. Ayrıca annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirme. Ayrıca anne sütü ileriki yaşlarında, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre daha zeki olmalarına katkı sunar.
 
Anne sütü neden bebekler için iyi besindir?
Anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünün hazmı kolaydır, kaynatmak gerekmez. Daima taze, temiz ve bebeğe vermek üzere hazırdır.Tamamen doğal olan anne sütünde bebeğin büyümesi için gerekli olan maddeler inek sütünden daha fazladır. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye ve ayrıca ilk altı ayda meyve suyuna gerek yoktur. Anne sütü alan bebekler diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha zeki olurlar.
 
Anne sütü bebekleri hangi hastalıklara karşı korur?
Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan koruyor. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli oluyor ve kanser oranının daha düşük olduğu biliniyor. Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.
 
Anne sütü verilmeyen bebeklerde görülen riskler nelerdir?
Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla. DSÖ’ye göre emziren kadın oranları yüksek olsaydı yılda 1.5 milyon bebeğin yaşamı kurtulacaktı.
 
Bebekler ne kadar süre anne sütü ile beslenmelidir?
DSÖ ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra başlanmasını, ilk altı ayda sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin altı aydan sonra uygun besin takviyeleriyle iki yaş ve üzerine kadar devam etmesini öneriyor.
 
İdeal emzirme nasıl olmalıdır?
Hamilelik döneminde anne adayı emzirme konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Anne ve bebek yirmi dört saat birlikte olmalıdır. Emzirme doğumdan yarım saat sonra başlamalıdır. Annelere emzirme ve bebeklerinden ayrı olduklarında da sütlerini muhafaza etme yöntemleri öğretilmelidir. Yeni doğmuş bebeklere anne sütü dışında herhangi bir yiyecek ve içecek verilmemelidir. Bebek her isteğinde emzirilmelidir. Yapay meme veya emzik emzirme döneminde bebeklere verilmemelidir.
 
Türkiye’de bebekler nasıl besleniyor?
İlk altı ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı %1.3.
 
Beş yaşın altındaki çocukların %25’inde beslenme eksikliği görülüyor. Türkiye nüfusunun yaklaşık %15’i beş yaşın altında. Ve bu çocukların 63,000 her yıl önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. Bu çocukların 50,000 ise bir yaşın altında.
 
Emzirmenin anne sağlığına faydaları nedir?
Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan hemen sonra emzirme doğum sonrası kanama miktarını azaltır. Bebeğin annesini emmesinin anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, meme ve yumurtalık kanserinden koruduğu bilinmektedir.
 
Emzirmenin psikolojik faydaları nedir?
Emzirme anne ve çocuk arasında yakın sevgi dolu ilişki sağlar. Annenin duygusal açıdan tatminini sağlar. Bebek daha az ağlar. Anne bebeğine daha sevgi dolu davranır. Bebeği terk etme veya hırpalama olasılığı daha düşüktür.
 
Bebek her ağladığında emzirilmeli midir?
Evet, bebek her ağladığında emzirilmelidir. Yeni doğan bebekler genellikle günde 8-10 öğün emmek isterler. Bebeğin emme sıklığı daha sonra giderek azalır.
 
Yurt genelinde doğum yapılan hastane sayısı nedir?
Türkiye genelinde doğum yapılan hastane sayısı 816. Hastanelerde yılda (2002 yılı) 806,000 doğum yapılıyor.
 
‘Bebek dostu hastane’ ne demek?
Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik SB’nın çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler Programı başlatıldı.
 
Doğum hizmeti veren hastanelerden; gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanını alıyorlar.
 
‘Bebek dostu’ il ne demek?
Bebek dostu il olabilmek için il merkezindeki doğum yapılan tüm hastanelerin bebek dostu olması ve sağlık ocakları ile Ana Çocuk ve Aile Planlaması Merkezleri’nin %20’sinde emzirme odası bulunması, sağlık personelinin eğitilmiş olması, annelere emzirme konusunda danışmanlık hizmetleri verilmesi, bu sağlık kuruluşlarında ek gıda/mama reklamlarının yapılmaması, ilk altı ay ek gıda/mama verilmemesi ve bölgedeki eczanelerin bilgilendirilmesi gerekmektedir.
 
Kaç ilde, kaç adet bebek dostu hastane, il ve ilçe var?
Türkiye genelinde 62 ilde bebek dostu hastane var. Bebek dostu hastanelerde yıllık doğum sayısı 452,000. Yıllık hastane doğumlarının %56 sı bebek dostu hastanelerde yapılıyor. Bu yıl 6 Ekim tarihinde yapılan toplantı ile Bebek Dostu Hastane sayısı 205’e, bebek dostu il sayısı sekiz’e çıkmış ve iki ilçe bebek dostu ilçe ünvanı almıştır.
 
Bebek Dostu Hastane olarak başlayan bu çalışmalar, 2001 yılında anne sütünün desteklenmesinde önemi olan, birinci basamak sağlık kuruluşlarını da kapsamına aldı.
 
Nasıl bebek dostu kalınır?
Bebek Dostu Hastane plaketi alan hastanelerde her iki yılda bir tazeleme eğitimleri yapılıyor ve SB merkez değerlendirme ekipleri tarafından kontrol ediliyor. Başarılı çalışmalarını sürdürenlere teşekkür belgesi veriliyor ve başarılı olmayanların plaketleri geri alınıyor.
 
Anne Destek Grubu ne demek?
Anneleri ve annelerin yardımcılarını emzirme konusunda eğiten ve emzirmeyi destekleyen gönüllü gruplar olarak hizmet veriyor. Başarılı emzirme yapmış olan anneler destek gruplarında çalışmak üzere teşvik ediliyor.
 
Pilot illerde kaç Anne Destek Grubu kurulması hedefleniyor?
Anneleri ve annelerin yardımcılarını emzirme konusunda eğitecek ve emzirmeyi desteklemek üzere ilk yıl İstanbul’da ve Diyarbakır’da doğum yapan 50,000 anneye ulaşılması planlanıyor.
 
HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner758